Зиг-риг монтажа в момента е много популярен особено след успехите му световното първенство по улов на шаран в Англия, където всички отбори усвоили неговите тънкости успяха да се класират на челните места. А той всъщност е монтаж известен от много години и с него са извадени доста от английските трофейни шарани.
Това е монтаж с плуваща примамка, при който височината на повдигане над дъното е равна на дължината на повода, често надминаваща метър. Той е големият батко на обикновения поп ъп монтаж – като при него се цели облавянето на средните водни слоеве и повърхността или там където шараните плуват необезпокоявани, когато не търсят активно храна (което не означава автоматично, че не се хранят).
Този монтаж се използва когато презентацията на стръвта е затруднена – на дъното има високи треви и обикновен монтаж би се загубил сред всичките тези водорасли. Което пък означава, че шансът шарана да намери нашата стръв стават минимални. Използва се и когато в топлите часове на студените месеци шарана изплува в по-високите водни слоеве за да събере малко слънчева топлина.
При поводи с голяма дължина кълването най-често е един до три единични пика на сигнализатора в интервал от секунди до няколко минути. Засичайте след втория пик без да изчаквате класическия рън и в повечето случаи рибата ще е там.
Препоръчваният флуорокарбон от много автори е грешно. Той е ефективен само за малка височина на повдигане защото е с относително тегло 1.7, значително по-високо от това на обикновеното монофилно влакно.
Повдигане на два метра над дъното с повод от флуорокарбон и малка по обем примамка с ниска товароподемност е възможно само на картинка. Реално повдигането е на много по-малка височина и по-голямата част от повода лежи на дъното. Необходимата товароподемност на плуващата стръв или повдигача за повдигане на два метра флуорокарбон е същата като за повдигане на стоманена кука със същото сечение с дължина двадесет сантиметра.
Използвайте меко, тънко и съответно леко и прозрачно влакно. Самият монтаж е много фин, защото се ползват и малки куки – в границите на 12/10/8 номер.
При малка дължина на повода замятането не е проблем. При дълъг повод и чисто от растителност дъно е приложимо и класическото навиване на повода и привързването на намотките поне на три места с ПВА, макар че понякога се получава преплитане на намотките. При наличие на растителност навсякъде по дъното проблемът с далечното замятане с няколкометров повод е сериозен. При замятания на Zig Rig с триметров повод, изцяло навит и привързан с ПВА, на дълбочина три метра сред еднометрова растителност на дъното, куката с повдигача нито веднъж не се показва на повърхността. В същата ситуация, но с навити само метър и половина от края на повода, резултатът беше доста задоволителе